Stern platform ladder in casing | 4 teak steps
Model: BKT74T | SKU: 2120
$831.88
Few in stock
Details
A telescopic ladder in casing for installation underneath the bathing platform. An obvious choice for easier disembarking, an easy-to-use safety solution and a more enjoyable bathing experience! Equipped with four footsteps in teak, which are both nice to look at and provides a comfortable surface. The ladder has features like locking the steps, practical rear-locking and a sliding system for friction-free adjustment in the casing. Made of acid-proof AiSi 316 stainless steel and hand polished for the best finish.
Specifications
| SKU | 2120 |
| Model name | BKT74T |
| EAN | 7332640003794 |
| Material | Stainless AiSi 316 steel |
| Platform compatibility | Stern platform |
| Length | 1160 mm |
| Width | 320 mm |
| Depth | 310 mm |
| Number of steps | 4 |
| Height | 70 mm |
| Ladder type | Ladders in casing |

