Ladder in casing for Performance and Ultimate bowsprits | 3 plastic steps
$577.50
Few in stock
Details
This elegant telescopic ladder comes in a slim casing, specifically designed for mounting under Båtsystem’s Performance bowsprits PB1200 and PB1400 as well as the Ultimate bowsprits ULT1200 and ULT1400. It provides a sleek and secure solution for boarding from the dock or when you have anchored with the bow facing the shore.
The ladder features three flat, durable steps made of anti-slip plastic, ensuring a secure foothold. It is equipped with a smart locking mechanism and a friction-free sliding system for smooth and easy deployment and retraction into the casing. Made from acid-proof AiSi 316 stainless steel and hand-polished for an exclusive finish that withstands the harshest marine environments.
Specifications
| SKU | 2124 |
| Model name | BKT73A |
| EAN | 7332640011713 |
| Ladder type | Ladders in casing |
| Platform compatibility | Bowsprit |
| Material | Stainless AiSi 316 steel |
| Length | 880 mm |
| Width | 295 mm |
| Depth | 300 mm |
| Number of steps | 3 |
| Height | 65 mm |

