Narrow Telescopic Ladder in Casing | 3 plastic steps
$508.13
More than 10 units in stock
Details
This handy three-step telescopic ladder comes in a casing, specially designed to fit our smaller bowsprits, HP65 and MP550. The ladder makes it easy and safe to board and disembark the boat from the dock or shore.
The ladder features two flat, durable steps made of anti-slip plastic for a secure foothold. Thanks to functions such as a step-locking mechanism, a smart rear lock, and a friction-free sliding system, it is very easy to pull out and push back into the casing as needed. The ladder is made of acid-proof AiSi 316 stainless steel and hand-polished for an exclusive finish that withstands harsh marine environments.
Specifications
| SKU | 2125 |
| Model name | BKT73-250 |
| EAN | 7332640006467 |
| Ladder type | Ladders in casing |
| Platform compatibility | Bowsprit |
| Material | Stainless AiSi 316 steel |
| Length | 880 mm |
| Width | 250 mm |
| Depth | 300 mm |
| Number of steps | 3 |
| Height | 65 mm |

