Two-Pieced Bathing Platform Gig 53×95 cm/piece
Model: PS55 | SKU: 1408
$1 687.50
Few in stock
Details
A two-piece bathing platform for gigs. A bathing platform will make swimming safer and more enjoyable. Attach with two adjustable universal fittings and two supporting struts on the top side. Use the supplied swivels to attach a bow ladder to the platform. Made of acid-proof AISI 316 stainless steel, as well as teak of the highest quality.
- A bathing platform will make swimming safer and more enjoyable.
- Attach with two adjustable universal fittings and two supporting struts on the top side.
- Use the supplied swivels to attach a bow ladder to the platform.
- Made of acid-proofAISI316 stainless steel, as well as teak of the highest quality.
Specifications
| SKU | 1408 |
| Model name | PS55 |
| EAN | 7332640000076 |
| Material | Stainless AiSi 316 steel |
| Width | 530 mm /del |
| Tube size, OD | 25 mm |
| Ladder in casing compatible | No |
| Depth | 430 mm |
| Step surface material | Teak |

