Bathing Platform Powerboat Straight 50×45 cm
Model: PM4550 | SKU: 1470
$483.75
More than 10 units in stock
Details
This is a small straight-designed bathing platform, perfect for motorboats. The platform is sleek and functional and is ideal for mounting alongside stern drives or outboard motors. The platform has a generous depth, providing a comfortable surface for standing on or getting out of the water.
The platform is secured with included and adjustable universal brackets and an adjustable stay underneath the platform. It is made of high-quality acid-resistant AISI316 stainless steel and teak of the highest quality.
- Small straight-designed bathing platform
- Perfect for motorboats
- Sleek and functional
- Ideal for mounting alongside stern drives or outboard motors
- Generous depth provides a comfortable surface for standing on or getting out of the water
- Secured with included and adjustable universal brackets and an adjustable stay underneath the platform
- Made of high-quality acid-resistant AISI316 stainless steel and teak of the highest quality
Specifications
| SKU | 1470 |
| Model name | PM4550 |
| EAN | 7332640000151 |
| Material | Stainless AiSi 316 steel |
| Width | 500 mm |
| Tube size, OD | 25 mm |
| Ladder in casing compatible | No |
| Depth | 450 mm |
| Step surface material | Teak |

