Bathing Platform Powerboat Straight 45×36 cm
Model: PM3642 | SKU: 1471
$418.13
More than 10 units in stock
Details
This small bathing platform boasts a sleek and practical straight design that is perfect for powerboats. Ideal for mounting next to the drive unit or outboard engine, it provides a much-needed extra space to stand on or get up after a swim. The platform attaches easily with customizable universal fittings and an adjustable strut for added stability. Crafted from top-of-the-line materials, including acid-proof AISI 316 stainless steel and high-quality teak, this platform is built to last and withstand the elements.
- Our smallest bathing platform for Powerboats.
- Ideal for mounting next to the drive unit or the outboard engine.
- Provides a much-needed extra space to stand on or get up on after a swim.
- Attach it with customizable universal fittings and an adjustable strut underneath the platform.
- Made of acid-proof AiSi316 stainless steel, as well as teak of the highest quality.
Specifications
| SKU | 1471 |
| Model name | PM3642 |
| EAN | 7332640000144 |
| Material | Stainless AiSi 316 steel |
| Width | 450 mm |
| Tube size, OD | 25 mm |
| Ladder in casing compatible | No |
| Depth | 360 mm |
| Step surface material | Teak |

