Telescopic ladder | 119×21 | 5 steps
Model: BUT55F | SKU: 500137
$711.88
Few in stock
Details
Foldable ladder specially designed for boats with a positive transom (eg IF boats). Angled fittings and adjustable struts make the ladder fit mostly all steep transoms and allow for vertical climbing. Five flat steps, where the lowest is telescopic for practical length adjustment. A foldable bottom part, which in an upraised position is fastened with plastic clips and easily unfolded from the water. The clips are included. Made of acid-proof AiSi 316 stainless steel and hand polished for the best finish.
Specifications
| SKU | 500137 |
| Model name | BUT55F |
| EAN | 7332640018859 |
| Ladder type | Bathing and safety ladders |
| Material | Stainless AiSi 316 steel |
| Length | 1185 mm |
| Width | 210 mm |
| Depth | 470 mm |
| Number of steps | 5 |

