Bathing ladder | 130×29 | 4 steps
Model: BUT45 | SKU: 2055
$693.75
Few in stock
Details
Bathing ladder with high handles.
BUT45 is a bathing ladder perfect for the smaller bathing platforms. A new design with higher handles to make the grip even more comfortable and easy to hold on to.
Four steps of which the last two ones are telescopic for practical length adjustment. Flat footsteps for a comfortable and safe grip.
Attach it to the bathing platform with four bolts (not included).
Made of acid-proof AiSi 316 stainless steel and hand polished for the best finish!
Specifications
| SKU | 2055 |
| Model name | BUT45 |
| EAN | 7332640003848 |
| Ladder type | Bathing and safety ladders |
| Material | Stainless AiSi 316 steel |
| Length | 1050 mm |
| Width | 287 mm |
| Depth | 263 mm |
| Number of steps | 4 |

