Vega 48 Downlight Square Opaque | Brushed steel
$36.25
Out of stock
Email when stock available
Details
Spotlighting – Details are everything
A neater ceiling light with a square design in brushed steel and with a opaque lens.
With its fantastic warm white light and high color rendering index, it is perfect for areas with materials like mahogany and teak.
The watertight luminaire makes it possible to create a cozy and welcoming atmosphere both inside and outside the boat.
For instance, it is ideal for mounting on the radar arch or at the stairs down.
Rubber list on the back for easy installation.
- IP66, watertight
- Rubberlist
- Luminaire in brushed steel and opaque glass
- The power consumption is only 0,4W
Specifications
| SKU | 2264 |
| Model name | 9691-1 |
| EAN | 7332640008256 |
| Downlight series | Vega |
| Material | Metal |
| Voltage | 12 V |
| Power consumption | 0.4W |
| Lumen | 22 lm |
| IP security degree | IP66 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Rubber list |
| Dimmable | Yes |
| Integrated dimmer | No |
| Onboard light switch | No |
| Light source | LED |
| Hole diameter | 40 mm |
| Recess depth | 10 mm |
| Length | 480 mm |
| Width | 480 mm |

