Nova II Downlight with switch | Red/White
Details
The Nova II with red and white light is a round fixture featuring an opaque lens and a mounting depth of just 10mm. It includes a physical switch on the unit to toggle between warm white (3000K) and red light. To preserve night vision, the red light always activates first upon switching on. The unit operates on multivolt (8-30V) and requires a compatible multivolt dimmer, such as the BD1206 Dimmer (Twilight LED dimmer | Rotary).
- Function: Switchable Warm White (3000K) & Red Night Light
- Voltage: 8-30V (Multivolt)
- Dimensions: Ø77mm (Cut-out: 50mm)
- Protection: IP54 (Watertight)
Specifications
| SKU | 2346 |
| Model name | 9485vrvs |
| EAN | 7332640014134 |
| Color | White |
| Downlight series | Nova |
| Material | Plastic |
| Voltage | 8-30 V |
| Power consumption | 2W |
| Lumen | 145 lm |
| IP security degree | IP54 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Screw |
| Dimmable | Yes |
| Integrated dimmer | No |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | Yes (switch) |
| CRI | > 90 |
| Light source | LED |
| Diameter | 77 mm |
| Hole diameter | 50 mm |
| Recess depth | 10 mm |
| SKU | 2352 |
| Model name | 9485msrvs |
| EAN | 7332640020203 |
| Color | Matte Silver |
| Downlight series | Nova |
| Material | Plastic |
| Voltage | 8-30 V |
| Power consumption | 2W |
| Lumen | 145 lm |
| IP security degree | IP54 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Screw |
| Dimmable | Yes |
| Integrated dimmer | No |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | Yes (switch) |
| CRI | > 90 |
| Light source | LED |
| Diameter | 77 mm |
| Hole diameter | 50 mm |
| Recess depth | 10 mm |
| SKU | 2358 |
| Model name | 9485grvs |
| EAN | 7332640013267 |
| Color | Gold |
| Downlight series | Nova |
| Material | Plastic |
| Voltage | 8-30 V |
| Power consumption | 2W |
| Lumen | 145 lm |
| IP security degree | IP54 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Screw |
| Dimmable | Yes |
| Integrated dimmer | No |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | Yes (switch) |
| CRI | > 90 |
| Light source | LED |
| Diameter | 77 mm |
| Hole diameter | 50 mm |
| Recess depth | 10 mm |
| SKU | 2364 |
| Model name | 9485crvs |
| EAN | 7332640012482 |
| Color | Chrome |
| Downlight series | Nova |
| Material | Plastic |
| Voltage | 8-30 V |
| Power consumption | 2W |
| Lumen | 145 lm |
| IP security degree | IP54 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Screw |
| Dimmable | Yes |
| Integrated dimmer | No |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | Yes (switch) |
| CRI | > 90 |
| Light source | LED |
| Diameter | 77 mm |
| Hole diameter | 50 mm |
| Recess depth | 10 mm |
| SKU | 9485rvs-0 |
| Downlight series | Nova |
| Material | Plastic |
| Voltage | 8-30 V |
| Power consumption | 2W |
| Lumen | 145 lm |
| IP security degree | IP54 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Screw |
| Dimmable | Yes |
| Integrated dimmer | No |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | Yes (switch) |
| CRI | > 90 |
| Light source | LED |
| Diameter | 77 mm |
| Hole diameter | 50 mm |
| Recess depth | 10 mm |
| Color | Chrome, Gold, Matte Silver, White |

