Single bow roller | Medium
Model: PB11 | SKU: 8511
$227.50
More than 10 units in stock
Details
Single bow roller featuring an extra-wide groove, specifically designed to accommodate anchors with wide necks. This design ensures the anchor slides through with minimal friction. Manufactured from highly durable thermoplastic (polyoxymethylene) and easy to install in our bowsprits.
Specifications
| SKU | 8511 |
| Model name | PB11 |
| EAN | 7332640014387 |
| Material | Plastic |
| Diameter | 110 mm |
| Groove width | 25 mm |
| Hole diameter | 10 mm |
| Width | 70 mm |
