Classic bowsprit HP65 | Teak | 18-28 ft sailing yacht
Model: HP65 | SKU: 1841
$718.75
More than 10 units in stock
Details
A popular bowsprit that provides an extra step in the bow and makes life onboard a little bit easier and safer.
As an accessory, choose a ladder that suits your needs. Our casing ladders can be mounted underneath the bowsprit, and our practical hook ladders are easy to attach and remove as needed.
- Fittings for gennakers up to 50 m² are included as standard.
- Made of acid-proof AISI 316 stainless steel.
Specifications
| SKU | 1841 |
| Model name | HP65 |
| EAN | 7332640003640 |
| Bowsprit series | Classic |
| Material | Stainless AiSi 316 steel |
| Length | 650 mm |
| Width | 330 mm |
| Tube size, OD | 32 mm |
| Max rec. gennaker size | 50 m² |
| Max rec. anchor weight | Not applicable |
| Ladder in casing compatible | Yes |
| Boat size | 18 – 28 ft |
| Step surface material | Teak |
| Boat type | Sailing yacht |
| Anchor holder system | No anchor system |

