Ladder for welding on Bowsprit 93×29 cm
Model: BUT26 | SKU: 2065
$500.63
More than 10 units in stock
Details
A practical ladder designed specifically for welding onto our HP65 and MP550 bowsprits. It provides a complete and stylish solution for safe boarding and disembarking on both sailing yachts and powerboats.
The ladder features fixed handles for a secure grip. It has three steps with flat treads for safe footing; the bottom step is telescopic, allowing for practical length adjustment.
Made of acid-proof AISI 316 stainless steel and hand-polished for the best finish
Specifications
| SKU | 2065 |
| Model name | BUT26 |
| EAN | 7332640010457 |
| Ladder type | Other ladders |
| Material | Stainless AiSi 316 steel |
| Length | 928 mm |
| Width | 293 mm |
| Depth | 250 mm |
| Number of steps | 3 |

