Hook Ladder Narrow Fitting 90×29 cm 3 Steps
$739.38
Few in stock
Details
Hook on and off as desired.
A sturdy hook ladder with narrow fittings. Get a wide and comfortable ladder even on narrower bowsprits or foredecks. Easy to hook on and off as wanted.
Three steps and where the last step is telescopic. With flat steps in plastic for a safe grip and sturdy handles to hold on to, this is the perfect ladder for safe boarding and disembarking.
It is delivered with safety bands, two hook fittings, and screws for mounting.
Made of acid-proof AiSi 316 stainless steel and hand polished for the best finish.
Specifications
| SKU | 2071 |
| Model name | BU80F |
| EAN | 7332640012208 |
| Ladder type | Hook ladders |
| Material | Stainless AiSi 316 steel |
| Length | 900 mm |
| Width | 290 mm |
| Depth | 222 mm |
| Number of steps | 3 |
| c/c | 140 mm |



