Hook Ladder 120×22 cm 4 Steps
Model: BU75P-4 | SKU: 2073
$770.00
More than 10 units in stock
Details
Hook on and off as needed.
.
The BU75P-4 is, with its depth and narrow fittings, specially designed to fit the Ultimate and Performance bowsprits 1200 and 1400
Four steps, the two lower ones are foldable and the last step is telescopic. Two stylish hook fittings can be mounted on the bowsprit or deck on which the ladder easily can be hooked on and off as needed.
With flat plastic footsteps for a safe grip and sturdy handles to hold to. This is a great ladder for safe and easy boarding and disembarking.
Supplied with safety strap, two hook fittings, and screws.
Made of acid-proof AiSi 316 stainless steel and hand polished for the best finish.
Specifications
| SKU | 2073 |
| Model name | BU75P-4 |
| EAN | 7332640006566 |
| Ladder type | Hook ladders |
| Material | Stainless AiSi 316 steel |
| Length | 1200 mm |
| Width | 220 mm |
| Depth | 130 mm |
| Number of steps | 4 |
| c/c | 220 mm |


