Power Bowsprit 550 | Teak | Single bow roller | 18-25 ft
Model: MPA550 | SKU: 1721
$865.63
Few in stock
Details
Bowsprit with anchor roller
There are occasions when anchorage from the stern is not optimal – during fishing trips or spontaneous baths for instance. The MPA55 has an integrated anchor roller at the front of the bowsprit, which enables and simplifies anchorage from the stem. It is mounted with two adjustable universal fittings and adjustable struts. As for accessories, there are extensions (art.no P1010) if the bowsprit needs to be a few centimeters higher, as well as angled extensions (art.no P1085) for vertical adjustment. Complete with a smooth hook ladder for optimal comfort. Max weight anchor, 10kg. Made of acid-proof AiSi 316 stainless steel, as well as teak of the highest quality.
Specifications
| SKU | 1721 |
| Model name | MPA550 |
| EAN | 7332640012192 |
| Material | Stainless AiSi 316 steel |
| Length | 550 mm |
| Width | 360 mm |
| Tube size, OD | 32 mm |
| Max rec. anchor weight | 10 kg |
| Ladder in casing compatible | No |
| Boat size | 18 – 25 ft |
| Step surface material | Teak |
| Boat type | Powerboat |
| Anchor holder system | P1308TR Single roller |

