Comfort Bowsprit 1200 | Welded ladder | 32-39 ft
$3 348.13
Few in stock
Details
The convenience of a bowsprit combined with a practical ladder is a preferred feature for many.
Our PB1200 bowsprit uniquely integrates a welded ladder, providing a stylish, comfortable, and safe solution. It’s constructed from high-quality, acid-resistant AISI316 stainless steel and features top-grade teak.
A gennaker fitting, suitable for sails up to 115 m², comes standard.
This bowsprit is compatible with our range of anchor holder systems, including pivoting bow rollers and single rollers, which are available for separate purchase.
Specifications
| SKU | 500259 |
| Model name | BUT48PB1200TE-1 |
| EAN | 7332640022733 |
| Material | Stainless AiSi 316 steel |
| Length | 1180 mm |
| Tube size, OD | 42 mm |
| Max rec. gennaker size | 115 m² |
| Code workload | 2500 kg |
| Max rec. anchor weight | 21 kg |
| Ladder in casing compatible | No |
| Boat size | 32 – 39 ft |
| Step surface material | Teak |
| Boat type | Sailing yacht |
| Anchor holder system | No anchor system |



