Targa Watertight Downlight | White
Model: 9490v | SKU: 2335
$62.50
More than 10 units in stock
Details
A watertight mood enhancer
A robust housing in a stylish and modern design. The watertight housing lets you create an activity-oriented light even in environments exposed to water and humidity.
Targa provides a warm and powerful light, which is as excellent as working light as well as a mood enhancer during dark summer nights.
Complement with a LED dimmer and get full control of the lighting. With a dimmer, the light can be switched between general light and a dimmed cozy light.
- IP66, watertight
- Available in chrome and white
- Power consumption is 2W
Specifications
| SKU | 2335 |
| Model name | 9490v |
| EAN | 7332640005699 |
| Lumen | 150 lm |
| IP security degree | IP66 |
| Dimmable | Yes |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | No |
| CRI | > 80 |
| Light source | LED |
| Diameter | 90 mm |
| Hole diameter | 65 mm |
| Recess depth | 29 mm |
| Color | White |
| Voltage | 8-30 V |

