Stella Downlight Spot | Tiltable Downlight | Warm white | 25°
$99.38
More than 10 units in stock
Details
Stella Spot is a sleek and highly compact adjustable ceiling spotlight, specifically designed for boats. Its warm white light and frame, crafted from highly polished chromed aluminium, create an exclusive and inviting ambiance onboard.
A distinguishing feature of the Stella series is its exceptionally low installation depth. Stella Spot boasts an installation depth of just 19 mm and a hole diameter of 60 mm. While a full 90° tilt requires a hole depth of 31 mm, the recommended tilt angle is typically 25°, which necessitates a hole depth of only 25 mm.
Installation is both simple and tool-free due to the spring-loaded mounting system on the inside of the ceiling.
Specifications
| SKU | 9997 |
| Model name | STDScww |
| EAN | 7332640020579 |
| Downlight series | Stella |
| Material | Aluminum |
| Voltage | 12 V |
| Power consumption | 2W |
| Lumen | 200 lm |
| IP security degree | IP65 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Spring |
| Dimmable | Yes |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | No |
| CRI | 95 |
| Light source | LED |
| Diameter | 78 mm |
| Beam angle | 25° |





