Profile D Functional Light 500 mm
$67.50
Few in stock
Details
Smooth and functional.
A watertight lighting strip with a built-in LED tape.
A stylish design specially designed for mounting behind lists and edges. It provides a powerful, warm white light which creates a sense of space and a welcoming atmosphere, as well as helping you find what you are looking for.
It has a good color rendering capability which makes it perfect in areas with materials as mahogany and teak.
Self-adhesive tape for an easy installation.
Profil D can also be screwed on (screws not included).
- Dimmable
- Waterproof, IP66
- Self-adhesive tape or screws for easy installation.
- Warm white light
- Power consumption is as low as 4,8W
Specifications
| SKU | 2521 |
| Model name | 9254 |
| EAN | 7332640011898 |
| Voltage | 12 V |
| Power consumption | 4.8W |
| Lumen | 325 lm |
| IP security degree | IP66 |
| Dimmable | Yes |
| Kelvin | 3000k |
| Light source | LED |

