Bowsprit fitting for 32mm tubes | FSM10
Model: P1000 | SKU: 1639
$55.63
More than 10 units in stock
Details
Bowsprit fitting for 32mm tube. Countersunk holes with 15mm diameter for mounting on the hull with a FS M10 bolt. The holes on the sides of the fitting are 10mm (not countersunk). Solid thickness of 4mm made of acid-resistant stainless steel AiSi 316. Sold individually. Bolts not included.
Specifications
| SKU | 1639 |
| Model name | P1000 |
| EAN | 7332640005248 |
| Material | Stainless AiSi 316 steel |
| Length | 100 mm |
| Width | 44 mm |
| Height | 44,5 mm |
| Tube wall thickness (WT) | 4 mm |
| c/c | 65 mm |
