Nova II Downlight
Details
The Nova II features a modern opal lens that provides even, pleasant light and discreetly conceals the LED board when the lamp is off. The lens and LED board are integrated into a single unit, simplifying installation. With a mounting depth of just 10 mm and a waterproof design (IP54), the Nova II is both stylish and practical.
For an optimal lighting experience, complement the Nova II with a smart LED dimmer. This allows you to customize the lighting to suit your needs and activities, whether you’re working in the galley, enjoying a meal in the cabin, or relaxing in the saloon.
Specifications
| SKU | 2366 |
| Model name | 9485c |
| EAN | 7332640012109 |
| Color | Chrome |
| Downlight series | Nova |
| Material | Plastic |
| Voltage | 8-30 V |
| Power consumption | 2W |
| Lumen | 145 lm |
| IP security degree | IP54 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Screw |
| Dimmable | Yes |
| Integrated dimmer | No |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | No |
| CRI | > 90 |
| Light source | LED |
| Hole diameter | 50 mm |
| Recess depth | 10 mm |
| Beam angle | Diffused |
| SKU | 2348 |
| Model name | 9485v |
| EAN | 7332640012277 |
| Color | White |
| Downlight series | Nova |
| Material | Plastic |
| Voltage | 8-30 V |
| Power consumption | 2W |
| Lumen | 145 lm |
| IP security degree | IP54 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Screw |
| Dimmable | Yes |
| Integrated dimmer | No |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | No |
| CRI | > 90 |
| Light source | LED |
| Hole diameter | 50 mm |
| Recess depth | 10 mm |
| Beam angle | Diffused |
| SKU | 2354 |
| Model name | 9485ms |
| EAN | 7332640012291 |
| Color | Matte Silver |
| Downlight series | Nova |
| Material | Plastic |
| Voltage | 8-30 V |
| Power consumption | 2W |
| Lumen | 145 lm |
| IP security degree | IP54 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Screw |
| Dimmable | Yes |
| Integrated dimmer | No |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | No |
| CRI | > 90 |
| Light source | LED |
| Hole diameter | 50 mm |
| Recess depth | 10 mm |
| Beam angle | Diffused |
| SKU | 2360 |
| Model name | 9485g |
| EAN | 7332640012123 |
| Color | Gold |
| Downlight series | Nova |
| Material | Plastic |
| Voltage | 8-30 V |
| Power consumption | 2W |
| Lumen | 145 lm |
| IP security degree | IP54 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Screw |
| Dimmable | Yes |
| Integrated dimmer | No |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | No |
| CRI | > 90 |
| Light source | LED |
| Hole diameter | 50 mm |
| Recess depth | 10 mm |
| Beam angle | Diffused |
| SKU | 9485-0 |
| Downlight series | Nova |
| Material | Plastic |
| Voltage | 8-30 V |
| Power consumption | 2W |
| Lumen | 145 lm |
| IP security degree | IP54 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Screw |
| Dimmable | Yes |
| Integrated dimmer | No |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | No |
| CRI | > 90 |
| Light source | LED |
| Hole diameter | 50 mm |
| Recess depth | 10 mm |
| Color | Chrome, Gold, Matte Silver, White |
| Beam angle | Diffused |


