Nova II Downlight | Red/White
Details
The Nova II Downlight (Red/White) is a round fixture with an opaque lens and a mounting depth of 10mm. Unlike the switch-model, this version toggles between warm white and red light using your external light switch or dimmer. To preserve night vision, the red light always activates first when power is applied. The unit operates on multivolt (8-30V) and requires a compatible multivolt dimmer, such as the BD1206 Dimmer (Twilight LED dimmer | Rotary).
- Function: Toggle Warm White/Red via external switch or dimmer
- Voltage: 8-30V (Multivolt)
- Dimensions: Ø77mm (Cut-out: 50mm)
- Protection: IP54 (Watertight)
Specifications
| SKU | 2347 |
| Model name | 9485vrv |
| EAN | 7332640020210 |
| Color | White |
| Downlight series | Nova |
| Material | Plastic |
| Voltage | 8-30 V |
| Power consumption | 2W |
| Lumen | 145 lm |
| IP security degree | IP54 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Screw |
| Dimmable | Yes |
| Integrated dimmer | No |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | No |
| CRI | > 90 |
| Light source | LED |
| Diameter | 77 mm |
| Hole diameter | 50 mm |
| Recess depth | 10 mm |
| SKU | 2353 |
| Model name | 9485msrv |
| EAN | 7332640020227 |
| Color | Matte Silver |
| Downlight series | Nova |
| Material | Plastic |
| Voltage | 8-30 V |
| Power consumption | 2W |
| Lumen | 145 lm |
| IP security degree | IP54 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Screw |
| Dimmable | Yes |
| Integrated dimmer | No |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | No |
| CRI | > 90 |
| Light source | LED |
| Diameter | 77 mm |
| Hole diameter | 50 mm |
| Recess depth | 10 mm |
| SKU | 2359 |
| Model name | 9485grv |
| EAN | 7332640020234 |
| Color | Gold |
| Downlight series | Nova |
| Material | Plastic |
| Voltage | 8-30 V |
| Power consumption | 2W |
| Lumen | 145 lm |
| IP security degree | IP54 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Screw |
| Dimmable | Yes |
| Integrated dimmer | No |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | No |
| CRI | > 90 |
| Light source | LED |
| Diameter | 77 mm |
| Hole diameter | 50 mm |
| Recess depth | 10 mm |
| SKU | 2365 |
| Model name | 9485crv |
| EAN | 7332640012413 |
| Color | Chrome |
| Downlight series | Nova |
| Material | Plastic |
| Voltage | 8-30 V |
| Power consumption | 2W |
| Lumen | 145 lm |
| IP security degree | IP54 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Screw |
| Dimmable | Yes |
| Integrated dimmer | No |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | No |
| CRI | > 90 |
| Light source | LED |
| Diameter | 77 mm |
| Hole diameter | 50 mm |
| Recess depth | 10 mm |
| SKU | 9485rv-0 |
| Downlight series | Nova |
| Material | Plastic |
| Voltage | 8-30 V |
| Power consumption | 2W |
| Lumen | 145 lm |
| IP security degree | IP54 |
| Glass type | Opaque |
| Mounting | Screw |
| Dimmable | Yes |
| Integrated dimmer | No |
| Kelvin | 3000k |
| Onboard light switch | No |
| CRI | > 90 |
| Light source | LED |
| Diameter | 77 mm |
| Hole diameter | 50 mm |
| Recess depth | 10 mm |
| Color | Chrome, Gold, Matte Silver, White |

