Midi Sleeve Frontlight LED-tape | 12v | 3900k | 5m
$151.25
More than 10 units in stock
Details
Thin and flexible LED tape for mounting behind moldings, along the floor, in bulkheads or on the ceiling. Water-resistant luminaire, which provides unique opportunities to create activity-adapted lighting even in environments exposed to water and moisture. Midi Sleeve Frontlight has efficient diodes that glow from the wide side of the tape giving an even light throughout the tape.
- LEDs on the wide long side of the tape
- Available in two different color temperatures, 2900k and 3900k
- 5 meters long
- Energy consumption 10 w / m
- Self adhesive
Tip
Always clean the surface thoroughly with a degreasing agent such as rubbing alcohol before assembly. For optimal adhesion, roughen the surface with a 120-grit sandpaper before cleaning.
Midi Sleeve Sidelight vs. Midi Sleeve Frontlight
- The Side Light option is designed to be pressed into 4mm grooves, allowing the fixture to disappear completely so that only a dot-less line of light is visible from the side. Alternatively, a matching aluminum profile can be used for surface mounting.
- The Front Light option is designed for installation behind skirtings or inside cupboards. It comes pre-installed with high-strength adhesive tape for easy mounting. This LED tape adheres directly to GRP or wood and is flexible enough to follow the contours of the boat’s hull.
Both versions can be cut to the desired length, are easy to solder for power, and provide splash resistance when the cut ends are properly sealed.
Specifications
| SKU | 8783 |
| Model name | 9545-3900-12 |
| EAN | 7332640019412 |
| Material | Silicon |
| Voltage | 12 V |
| Power consumption | 10W / meter |
| Lumen | 530 lm / meter |
| Mounting | Self-adhesive |
| Dimmable | Yes |
| Kelvin | 3900k |
| Onboard light switch | No |
| CRI | > 90 |
| Light source | LED |
| Length | 5000 mm |
| Width | 10 mm |
| Height | 4 mm |
| Color | White |


