Classic Bowsprit | Teak | Pivoting anchor holder | 26-33 ft
Model: GPAT100 | SKU: 500000
$2 022.50
Few in stock
Details
This classic bowsprit, crafted from stainless steel and teak, is designed for sailboats between 26 and 33 feet. It’s an ideal entry-level model for those planning to sail with a gennaker up to 80m², rather than a Code Zero sail.
Important Considerations
Please note that the GPTA100 bowsprit has an anchor roller opening only on the starboard side, located beneath the teak planks. It’s not possible to install an anchor roller on the port side in the future.
Specifications
| SKU | 500000 |
| Model name | GPAT100 |
| EAN | 7332640017487 |
| Bowsprit series | Classic |
| Max rec. gennaker size | 80 m² |
| Material | Stainless AiSi 316 steel |
| Length | 1160 mm |
| Width | 530 +/- 50 mm |
| Tube size, OD | 32 mm |
| Tube wall thickness (WT) | 1,5 mm |
| Max rec. anchor weight | 10 kg |
| Ladder in casing compatible | Yes |
| Boat size | 26 – 33 ft |
| Step surface material | Teak |
| Boat type | Sailing yacht |
| Anchor holder system | P1301 Pivoting (Bruce max 16kg) |

